Úhel pohledu


Nejjednodušší to bude tak, když se podíváme jak na plusy, tak i na mínusy obého. A zatím pomineme osobní pohodlí. Elektronická kniha jednoznačně šetří papír. Tento fakt nelze ani překroutit, ani nijak popřít. Dá se o něm pouze polemizovat ohledně energie, zda se jí nespotřebuje tolik a tolik na její předělávku, či přímý výtvor. Ale to my řešit nebudeme. Prostě, sto tisíc prodaných knih papírových a sto tisíc prodaných elektronických, to je ve prospěch ušetřeného papíru a basta fidli.

staré knihy

Další plusy jsou pak přenosnost, k čemuž se váže váha, místo a tak dále a tak dále. Čtečka knih váží pár gramů a vejde se do ní řekněme pět tisíc knih. Jedna kniha papírová váží o hodně více a zabere také více místa, což čtečka ne. Schválen si zkuste nabalit do kufru deset knih, nebo jednu čtečku a poznáte ten váhový rozdíl. Takže zde opět velká plus pro knihy elektronické. Má to vůbec nějaké mínusy? Ano má. Ale není jich moc. Ten první je závislost na zdroji. Za nějaký čas v čtečce dojde energie a pokud nemáte kde si ji dobít, dočetli jste. Což se u papírové knihy nestane. Ale pozor, v noci si bez zdroje nepřečtete ani jednu. Nota bene, kolik míst na tomto světě asi může být, kde by nebyl zdroj elektrické energie?

nové knihy

A co různé akumulátory, nebo powerbanky? Vypadá to tedy, že autorka článku se jednoznačně kloní k e knihám. Není to pravda. Autorka se nekloní nikam, pouze vyjmenovala fakta. Sama má raději knihy papírové, ale na cesty i jinde dává jednoznačně přednost elektronice. Má v mobilu knih opravdu hodně a tak si může vybrat to, na co má zrovna náladu. Třeba na humorný román? Může být. Nebo nějaké studijní materiály? Ano, také tam jsou. Drama, krimi, milostný román? Ano to všechno v jednom. Ovšem doma má velkou knihovnu a v ní spoustu knih papírových. Takže si autorka může vybírat del chuti a momentální nálady.