Byli jste s vašimi dětmi někdy na dovolené u moře, nebo alespoň v tuzemsku u nějakého přírodního rezervoáru na koupání s písečnou pláží? Máte-li v mysli stále ukryté krásné vzpomínky na toto životní období, může si jej navzájem připomenout například tím, že pořídíte dětem na zahradu dětské pískoviště s krytem.
Proč s krytem – pískoviště je výhodnější opatřit krytem z několika důvodů. Za prvé se tu bude méně prášit, tím pádem bude písek čistší a méně kontaminovaný prachovým spadem z ovzduší, což je důležité hlavně ve městech. Za druhé vám nebude písek odnášet déšť, který dokáže vyplavit z tohoto prostoru i větší množství písečných zrnek. A za třetí kryt zabrání volně pobíhajícím kočkám, aby si z dětského pískoviště s krytem udělaly záchodek.
Písek je balzám na nervová vlákna – o některých dětských hračkách se tvrdí, že podporují jemnou dětskou motoriku, a že svým působením vytváří dětem dobré předpoklady pro osobní rozvoj a růst s výhledem do budoucna – do dospělosti. To je pravda a do této kategorie lze zařadit i docela obyčejné pískovitě. Jemný písek velice příznivě působí na nervová zakončení dlaní, čímž kromě formování citlivosti rukou a obratnosti také napomáhá psychickému rozvoji osobnosti. Je známo, že kdo si hraje pravidelně na písku, vytrácí se u něj náběh na depresivní či dokonce agresivní chování. Samozřejmě je vhodné toto podpořit správnou životosprávou.
Nervová vlákna na chodidlech – když už tu padla zmínka o nervových vláknech, obrovský počet jich nalezneme zejména na chodidlech. Umožněte dětem (a třeba i sobě) hru na písku naboso. Je to velmi zdravé, prospěšné pro vnitřní orgány, ale právě i na psychiku, a to v ještě větším rozsahu, než u hry s pískem v dlaních. Tímto způsobem si můžete připomenout i váš pobyt u moře nebo třeba u Máchova jezera, kde jste se po písečné pláži procházeli naboso, a užívali si tu báječnou atmosféru vodního světa.