Možná to také znáte z vlastní zkušenosti – máte zájem koupit byt nebo dům či rekreační nemovitost a jste naštěstí prvními zájemci, kteří se musí do určité doby rozhodnout, aby mohl případně realitní makléř předat objekt dalším zájemcům. Co vás bude zajímat na první schůzce je samozřejmě lokalita a objekt jako takový. Pokud vás osloví, začnete se zajímat o další záležitosti, tedy především o jeho technický stav. A zde se vyplatí vzít si na pomoc nějakého šikovného statika, instalatéra a elektrikáře, kteří se vyjádří ke stavu stávajících prvků. Jestliže vám statik objekt přiklepne a sdělí, že není nutné provést jeho demolici, pak je čas provést revizi elektriky. A v tu chvíli můžete žasnout, co se v některých domech objevuje za skrytá překvapení.
Staré rozvody v hliníku – elektřina v hliníku může být dokonce důvodem k jednání s majitelem nemovitosti o snížení ceny. Hliníkové rozvody již dnes bývají obvykle v dezolátním stavu se zpuchřelou izolací vodičů, a hrozí tu i požár v případě přetížení obvodu a elektrického zkratu. Ovšem ani elektřina v mědi, prováděná před několika lety, nemusí být zárukou kvality. Za tu dobu tu totiž mohlo dojít k některým přehmatům, a to buď nedbalostí nebo nevhodným využíváním zařízení.
Problematické zásuvky a svítidla – revizní elektrikář tu může zjistit závady na svítidlech a zásuvkových okruzích, které byly přetížené více spotřebiči najednou, což může vyžadovat výměnu kabelů a částečnou rekonstrukci, anebo alespoň výměnu koncových prvků.
Termín provádění revize – toto je vždy otázkou dohody s budoucím majitelem nemovitosti, i s tím předchozím. Pokud s revizí bude souhlasit, není pak problém dohodnout termín revize v běžné pracovní době revizního elektrikáře, a je také možné provádět operativní zásahy v případě nějaké závažné závady. Pokud revizi nechá provést na své náklady bývalý majitel objektu, může si ji započítat do ceny při prodeji, a také tuto skutečnost uvést v kupní smlouvě nebo alespoň v popisu prodeje nemovitosti.